Jeśli zastanawiasz się z jakiego materiału zrobić zadaszenie np. tarasu to warto pod uwagę wziąć poliwęglan komorowy.
Co to jest poliwęglan komorowy?
Jest to tworzywo sztuczne zaprojektowane specjalnie do budowy zadaszeń tarasów, wiat, garaży, ścianek działowych, szklarni itp. Jego duża wytrzymałość, połączona z lekkością sprawia, że jest tak popularny. Struktura płyty poliwęglanowej przypomina plaster miodu. W środku biegną puste komory, które powodują usztywnienie oraz poprawiają właściwości izolacyjne (powietrze jest dobrym izolatorem).
Występuje w wersji bezbarwnej, która najlepiej przepuszcza światło oraz m. in. w kolorze opalowym i dymionym brązie. Te ostatnie odmiany możemy zastosować tam gdzie występuje duże nasłonecznienie (wschodnia i zachodnia część budynku).
Płyty po wyjściu z fabryki mają wymiary 2,1 m szerokości na 6 lub 7 m długości (ten wymiar biegnie wzdłuż komór). Można oczywiście pociąć je do potrzebnych wymiarów. Warto jeszcze wspomnieć o różnych grubościach. Do wyboru mamy 4, 6, 8, 10, 16, 20 lub 25 mm grubości.
Jak zrobić daszek z poliwęglanu komorowego?
Pierwsza sprawa, którą należy wziąć pod uwagę to konstrukcja, na której zamierzamy zamontować daszek. Minimalne nachylenie dachu powinno wynosić 10 %. Inaczej zalegający śnieg może zbytnio obciążyć dach powodując uszkodzenia płyt. Poliwęglan możemy przykręcić do drewnianych krokiew (wkrętami do drewna), metalowych profili (tu zastosujemy wkręty do metalu). Ważny jest rozstaw elementów do, których będziemy przytwierdzać płyty. Najpopularniejszą grubością poliwęglanu stosowanego na zadaszenia jest 10 mm. Przy tej grubości płyty rozstaw krokwi powinien wynosić nie więcej niż 70 cm.
W przypadku większych odległości zalecane jest zastosowanie płyt o większej grubości (16, 20 lub 25 mm). Gdy już dobierzemy odpowiednią grubość to pozostaje rozplanować ułożenie płyt na konstrukcji tak aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie oraz aby zminimalizować odpady. Podstawowa zasada montażu poliwęglanu jest taka aby komory ułożone były wzdłuż spadku. Dzięki temu woda, która może się skraplać wewnątrz, swobodnie odpłynie. Gdyby woda pozostała w środku mogło by to powodować nagromadzenie glonów w lecie a podczas mrozów rozsadzanie płyty.
Kolejna ważna sprawa to zamontowanie płyt odpowiednią stroną. Poliwęglan posiada zabezpieczanie przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV). Warstwa zabezpieczająca jest naniesiona tylko z jednej strony. Oznaczone jest to specjalną naklejką. Aby nie pomylić stron najlepiej oderwać ją kilka centymetrów od krawędzi aby ułatwić przykręcenie listew kończących a resztę dopiero przed przykręcaniem wkrętów. Dzięki temu nie pomylimy stron a dodatkowo folia uchroni płytę przed niepotrzebnym zniszczeniem podczas montażu.
Zabezpieczenie krawędzi płyt poliwęglanowych.
Mamy już omówiony wybór płyt. Pora na kolejny ważny temat – zabezpieczenie krawędzi płyt. Aby nic nie dostawało się do wewnątrz komór musimy je odpowiednio zabezpieczyć.
Do tego celu służą taśmy zabezpieczające. Wyróżniamy dwa typy takich taśm: paroizolacyjną (inaczej zwaną pełną) oraz paroprzepuszczalną. Tę pierwszą (zazwyczaj w kolorze białym) zaklejamy krawędź płyty położoną wyżej, czyli tam gdzie zaczyna się spadek naszego daszku. To tam potencjalnie woda ma się najłatwiej dostać.
Druga, paroprzepuszczalna potrzebna jest na dole. W razie gdyby nastąpiło jakieś skraplanie pary wodnej to przez nią możliwe będzie odparowanie. Taśmy występują w kilku szerokościach, które dobieramy do grubości płyty poliwęglanowej. Taśmy o szerokości 25 mm będą odpowiednie dla płyt o grubościach 4, 6 oraz 8 mm. Taśma 38 mm przydatna będzie do płyt 10 i 16 mm. Natomiast najszersza 50 mm do najgrubszych płyt 20 i 25 mm.
Po przyklejeniu na obu krańcach odpowiedniej taśmy można przystąpić do zamocowania profili zamykających typu F. Profil ten jest niezbędny przynajmniej w dolnej krawędzi daszku. Należy go przytwierdzić do konstrukcji.
W górnej części możemy zastosować profil tego samego typu lub profil zamykający z poliwęglanu typu U. Profilem typu F można również zakończyć boki dachu. Jednak komory z boku nie są odkryte więc pełni on tylko rolę estetyczną. Obydwa typy profili są w różnych grubościach odpowiadających grubościom płyt poliwęglanowych. Różne są też długości. Profil typu F ma maksymalną długość 6 metrów. Można go przyciąć do wymaganego wymiaru. W ten sposób może biec nawet przez całą długość daszku w jednym odcinku (jeśli nie jest większa niż 6m). Profil typu U sprzedawany jest na sztuki w odcinkach 2,1 m (jest to szerokość płyty poliwęglanowej). Każda płyta na naszym daszku będzie zakończona oddzielnym profilem.
Profil aluminiowy F od góry także przytwierdza się do konstrukcji lub ściany, a następnie w szczelinę wsunąć płyty zabezpieczone odpowiednią taśmą (pamiętając także o odklejeniu kilku cm folii zabezpieczającej).
Łączenie płyt poliwęglanowych.
Tak jak wspomniano wcześniej płyty produkowane są w wymiarach 210 na 600 cm oraz 210 na 700 cm. Takie wymiary są niewygodne oraz drogie w transporcie. Rzadko potrzebujemy takich wielkości. Na szczęście płyty możemy łączyć za pomocą specjalnych aluminiowych profili. Służy do tego profil górny aluminiowy 60x9 wraz z uszczelką S229.
Na zdjęciu widzimy dwie płyty oraz profil górny z gumową uszczelką. Po przykręceniu od góry całość będzie stanowić szczelne połączenie chroniące przed przenikaniem wody. Ważne aby pamiętać o pozostawieniu odstępu pomiędzy płytami. Poliwęglan jest materiałem, który pod wpływem zmian temperatury mocno „pracuje”. Jeśli nie pozostawimy pustej przestrzeni może to powodować charakterystyczne trzaski. Na dole, pod płytami widoczna jest uszczelka dolna S228. Można ją opcjonalnie przymocować do krokwi lub profilu. Ma za zadanie dodatkowo uszczelnić oraz wyciszyć odgłosy „pracującego” poliwęglanu. Zamawiając profile łączeniowe musimy pamiętać aby uszczelkę S229 zamówić dwa razy dłuższą niż profil. Wynika to oczywiście z tego, że uszczelkę wciskamy z obydwu stron profilu górnego.
Na poniższym rysunku widzimy schemat całego połączenia z rozpisanymi elementami. Zamiast uszczelki dolnej S228 zastosowano tu profil aluminiowy dolny a w nim uszczelka S229. Zyskujemy wtedy podwójne uszczelnienie.
- Profil aluminiowy dolny
- Śruba z gumową uszczelką 5,5mm
- Płyta poliwęglanowa
- Profil aluminiowy. górny łączący
- Uszczelka S229 typu "Ł"
Rys. Schemat łączenia płyt poliwęglan profilem aluminiowym. górnym i dolnym
Do przykręcenia profilu możemy użyć wkrętów farmerskich z uszczelką (w przypadku konstrukcji drewnianej).
Aby estetycznie zamknąć profil górny możemy użyć specjalnej zaślepki dostępnej w trzech kolorach.
Jeśli jesteśmy już przy profilach łączeniowych warto wspomnieć o profilach typu H. Nazwa nawiązuje do przekroju przypominającego literę H. Jest to profil wykonany z poliwęglanu. Dzięki niemu możemy łatwo połączyć płyty wciskając w profil z każdej strony krawędź płyty. Dodatkowo można uszczelnić połączenie silikonem. Do zastosowań zewnętrznych zalecane są jednak profile aluminiowe ze względu na trwałość i szczelność połączenia.
Nasz dach musi oczywiście być przykręcony równomiernie na całej powierzchni, nie tylko na łączeniach płyt. Do tego celu możemy również użyć wspomnianych wcześniej wkrętów farmerskich.
Trzeba tu jednak dodatkowo zastosować podkładki grzybkowe w grubości takiej jak grubość płyt lub podkładki uniwersalne. Podkładka taka ma szerszy kołnierz niż łeb wkrętu. Dzięki temu płyta będzie mniej podatna na wyrwanie podczas silnego wiatru. Należy nawiercić otwór w poliwęglanie i przykręcić wkręt zdejmując z niego uszczelkę oraz przekładając przez podkładkę. Ważne aby otwór był trochę większy niż średnica podkładki. Ten luz jest potrzebny przy rozszerzaniu i kurczeniu się poliwęglanu. Dzięki temu unikniemy odgłosów trzaskającego poliwęglanu.
Podkładka posiada dodatkowo uszczelkę oraz zatyczkę. Uszczelka poza tym, że chroni miejsce połączenia przed przenikaniem wody to dodatkowo chroni płyty przed uszkodzeniem przy przykręcaniu wkrętów.
Po przykręceniu wkręta wciskamy zatyczkę, która sprawia, że połączenie staje się hermetyczne.
Wpis na pewno nie wyczerpał wszystkich pytań i wątpliwości. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - śmiało pisz w komentarzach.
Michał
Dzień dobry, Robię zadaszenie tarasu na ogród Mam rozstaw krokiew 76,5 cm grubość krokwi 4 cm. Szerokość 720 cm, długość krokwi 350 cm . Czy przy takim rozstawie mogę zastosować jeszcze grubość 10 mm czy tez powinienem grubszą. Lub przekręcić rozstawienie krokiew ?
Łukasz L
Dzień dobry, Jaki powinien być rozstaw belek podpierających dla grubszych płyt niż 10mm? W moim przypadku rozstaw stalowych profili konstrukcji mógłby wynosić ok. 950-980mm. Czy łączenia płyt poliwęglanowych muszą wypadać na belkach konstrukcji, czy wręcz przeciwnie - pomiędzy nimi? Czy płytę poliwęglanową można bezpośrednio przykręcić do profilu stalowego - wkrętem do metalu (tak bezpośrednio - bez żadnych dodatkowych listew) - czy to nie popęka. Dziękuję za odpowiedzi
Mieczysław Bogusz
Czy płyty poliwęglanu komorowego można położyć na rury stalowe - łuki tunelu ogrodniczego? Pytam, bo szklarnie z poliwęglanu komorowego, widoczne w Internecie maja konstrukcje z profilu prostokątnego lub kwadratowego. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Marek
Witam serdecznie. Trzeba docenić, że zamiast grać w cyberświecie są jeszcze ludzie, którym się chce pomóc innym. Wielkie za to dzięki autorowi bloga, chyba p. Pawłowi. Nawiązując do Pańskiej zachęty do komentowania i zadawania pytań, chciałbym wyjaśnić, że właśnie sam obudowuję fragment tarasu poliwęglanem na konstrukcji drewnianej. Robię zadaszenie i ściany boczne. Sam do wszystkiego dochodzę czytając sporo na necie. W sumie rozpracowałem większość zagadnień, ale nie mogę sobie poradzić z montażem przyciętych już płyt z poliwęglanowymi listwami typu H i U. Stwierdziłem, że jest prawie niemożliwe wciśnięcie na sucho gotowej płyty w 2 zamontowane wcześniej z inną płytą profile: w pionowy H i dolny poziomy U. Tarcie jest tak duże, że płyta prędzej się złamie niż wsunie w profil. Po prostu tarcie jest za duże. Myślałem o zastosowaniu płynu do mycia naczyń, ale obawiam się, że może to spowodować łatwiejsze wysuwanie się płyt z profili w przypadku silnych wiatrów, albo płyn może parować lub w inny sposób zanieczyścić komory płyty (glony itp). Zna Pan może jakiś sprytny sposób na tę kwestię? Pozdrawiam.
Slawdzi teterdzi
Witam. Pewien wykonawca zrobił mi zadaszenie nad moim balkonem w bloku. Od ponad dwóch miesięcy mnie zbywa bo poprosiłem by dorobił mi do tego co zrobil jeszcze maly daszek by był nad całym balkonem który jest nieforemny...teraz jest zadaszona czesc taka bardziej prostokątna a vhce jeszcze zadasz taki mały trójkąt w który balkon się zweza. Zadaszenie było robione z dymionego polipropylenu o gr 10 mm . Vhce jakoś sam to juz zrobił bo nie doczekam się. Czego potrzebuje...I czy do tej ko strukcji która by miała jakieś max 150 cm mogę zrobić jakoś konstrukcje beż potrzeby spawania. Proszę o info. Pozdr.