Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Poliwęglan komorowy – zastosowania w praktyce budowlanej 0
Poliwęglan komorowy – zastosowania w praktyce budowlanej

Nowoczesne budownictwo całkowicie zmieniło swoje oblicze dzięki technologii wytwarzania polimerów. Najczęściej wykorzystywanym w branży budowlanej polimerem jest poliwęglan komorowy. To tworzywo sztuczne o wyjątkowych właściwościach, szerokim zastosowaniu i dużej trwałości. Zazwyczaj przybiera postać wielkopowierzchniowych płyt o charakterystycznej, ażurowej budowie. Z tego powodu jest chętnie brany pod uwagę przy projektowaniu budynków pełniących funkcję publiczną, a także w prywatnych przedsięwzięciach.

Jakimi parametrami wyróżnia się poliwęglan komorowy?

Tworzywo powstaje na bazie żywic poliwęglanowych. Materiał cechuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz fizycznymi. Płyty z poliwęglanu komorowego, nazywanego również poliwęglanem kanalikowym, są stosunkowo lekkie, a ich gęstość wynosi 1,2 g/cm³. Kolejnymi ważnymi cechami jest wytrzymałość na rozciąganie (﹥70 MPa), dobry współczynnik przenikania światła (1,58), niewrażliwość na skrajne temperatury (zakres pracy wynosi od -40 do 120ºC) i absorpcja wody (23ºC – 0,36%).

Poliwęglan komorowy jest więc sprawdzonym, odpornym materiałem. Dzięki swoim właściwościom powoli wypiera zwykłe szkło, wciąż powszechnie stosowane w budownictwie. W przeciwieństwie do szkła, poliwęglan kanalikowy nie poddaje się tak łatwo uszkodzeniom mechanicznym – wytrzyma nawet uderzenia kamieniem. Z tego względu bardzo często wykorzystuje się go w budynkach narażonych na akty wandalizmu lub przypadkowe zniszczenia (np. w halach produkcyjnych i magazynach). Na dodatek płyty z tego materiału łatwo utrzymać w czystości. Brak chropowatej powierzchni sprawia, że zanieczyszczenia nie utrzymują się na ich powierzchni, a konserwacja wymaga jedynie namoczonej wodą ścierki.

Przykładowe zastosowania poliwęglanu komorowego

Ze względu na wyróżniające się pod każdym kątem właściwości, poliwęglan komorowy znajduje swoje zastosowanie w wielu nowoczesnych konstrukcjach. Korzystają z niego przede wszystkim branże budowlane i rolnicze, ale zyskuje też uznanie w pozostałych. Przykładowymi realizacjami z użyciem płyt poliwęglanowych są:

  1. Zadaszenia oraz pozostałe pokrycia. Wykonywanie ich z tradycyjnego szkła często wiązało się z pękaniem materiału, więc na dłuższą metę zwiększało ryzyko zniszczenia i stwarzało zagrożenia. Poliwęglan kanalikowy jest lekki, a przy tym trwały. To dobry sposób na zadaszenie przy wejściach domów, prywatnych miejsc parkingowych lub wiat przystankowych.
  2. Ścianki działowe i przegrody. Płyty z poliwęglanu komorowego mogą stanowić estetyczne ogrodzenie zwłaszcza w szklarniach, ogrodach zimowych czy na basenach.
  3. Świetliki dachowe, służące do polepszenia jasności w budynku. Niewiele materiałów nadaje się do tego tak dobrze jak poliwęglan. Posiada wysoki współczynnik przenikania światła.
  4. Przeszklenia budynków. Poliwęglan wyróżnia się także znaczącymi parametrami termoizolacyjnymi. Zachowuje dobre warunki termiczne w pomieszczeniach, dlatego stosuje się go również do przeszkleń w drzwiach czy oknach.
  5. Reklamy zewnętrzne. Płyty z kanalikowego poliwęglanu są niewrażliwe na trudne warunki pogodowe, na dodatek świetnie prezentują się w sztucznym oświetleniu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Infolinia:

Telefon: INFOLINIA: 29 741 17 05

Email: sklep@rokad.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl